skip to Main Content
0 533 683 97 89 mtozbey@gmail.com

Yaralı kurtarılan Sönmez Tulan

Kızının gözleri önünde eski eşi tarafından pompalı tüfekle vurularak yaralanan Sönmez Tulan, "fiziken korumadığı" gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı'na tazminat davası açtı.

Van'da yaşayan Sönmez Tulan kendisine şiddet uygulayan ve düzenli bir işi bulunmayan eşinden 2014 yılı Mayıs ayında boşandı fakat boşanmanın ardından eşinin tehditlerine maruz kalmaya devam etti.

Eşinden 'korunabilmek' için devletin kapısını çalan Tulan için koruma kararı çıktı. Ailesinin yanına yerleşen Tulan, koruma kararına da dayanarak eşinden her tehdit aldığında Jandarmadan yardım istedi. Tulan, 28 Ekim günü 7 yaşındaki kızını okula götürmek için evden çıktı. Eski eşi önce Tulan'ın babasını arayarak tehditler savurdu. Tehditler üzerine eski damadının, kızına zarar vereceği korkusuyla babası hemen Tulan'ı aradı.

10 günde bir kontrol
Kontörü olmayan Tulan, kızının öğretmeninden telefon isteyerek jandarmayı aradı. Jandarma, Tulan'a "Gel burada ifade ver" dedi ve okula gitmeyi reddetti. Öğretmen, Tulan'ı ve çocukları bir sınıfa sakladı. Bu sırada Tulan'ın eşi pompalı tüfekle okula geldi. Okulda Tulan'ı bulan eşi, onu çocuklarının gözü önünde vurdu. Tulan bir hafta hastanede kaldıktan sonra çıktı. Tulan, kadın sığınma evine yerleştirildi. Fakat burada kızı ile kendisine sadece bir yatak verildi. Isınma sorunları da ortaya çıkınca akciğerlerinden rahatsızlığı olan Tulan ailesinin evine döndü. Eski eşinin korkusuyla mecbur kalmadıkça sokağa çıkamayan Tulan maddi sıkıntı çekmeye başladı.  "Koruma kararı çıktı ama 10 günde bir arayıp, 'Nasılsın' diye soruyorlar" diyen Tulan"Kızımın da olay sonrasında psikolojisi bozuldu. Okula gitmiyor ve psikolojik destek alıyor" diye konuştu. Anne ve babasının da yaşlı olduğunu söyleyen Tulan, "Ben ortaokul mezunuyum. İş için her yere başvurdum, başvurmadığım kurum kalmadı ama kimse bana iş vermiyor. " diyerek yardım istedi.

Yasa koruyor ama
Tulan'ın avukatı Müjde Tozbey Erden ise aslında bireysel koruma da verilebildiğini fakat buna yetecek sayıda memur bulunmaması nedeniyle bunun her zaman uygulanamadığını belirtti. Bu nedenle 'koruma' denilerek ancak kadının mahallesindeki karakolun konu hakkında bilgilendirildiğini dile getiren Erden, buna bir çözüm olarak İçişleri Bakanlığı’na tazminat davaları açmaya başladıklarını anlattı. MİLLİYET