skip to Main Content

Van Ekogenç davasında son perde

Hatırlanacağı üzere tüzüğünde başka diğer konuların yanı sıra cinsel yönelim alanında da çalışmalar yürüteceğini ifade eden Van Gençlik ve Ekoloji Derneği (Ekogenç) hakkında Valilik tarafından “ahlaksızlık” gerekçesiyle geçen yıl kapatılma davası açılmıştı. Kapatma davasında derneğin tüzüğünde yer alan bazı yönetsel ve örgütsel ifadeler de konu edilmişti.

Derneğin avukatı olarak davada yer alma sürecimi 19 Eylül tarihli soLportal yazımda anlatmıştım. Kürdistan’da LGBT bireyi olmak zor. Kürdistan’da LGBT  bireyleri destekleyeceğini ifade eden bir derneği savunmanın da zor olacağı düşünüldüğünden olsa gerek dava açıldığından beri yaklaşık bir yıldır dosyada benden başka avukat yer almadı. Neyse ki artık kararın verileceği bugünkü son duruşmaya ülkenin farklı bölgelerinden LGBT dernek avukatları dayanışma amacıyla katılacaklar. Bu arada sunum yapacakları konferansın öncesinde dava evraklarını eposta ile benden alan meslektaşlarımın tek bir duruşmaya katılmadıkları halde “dernek avukatı” olarak basına verdikleri demeçleri okudum, “emeğinize sağlık arkadaşlar” diyorum, başka da bir şey demiyorum.

Bu arada derneğin “1.Olağan Kongre”sini de gerçekleştirdik. Derneğin çalışmaları Van Valiliği Dernekler Masası İl Müdürlüğü tarafından fiilen ve yasadışı biçimde gerekli evraklar düzenlenmeyerek engellendiğinden, kongre tutanakla kayıt altına alındı. Ekolojiye gönül vermiş onbinlerce gencin yaşadığı şehrimizde, az sayıda insanla toplanan kongre derneğin usülen kapatılmasını engelleyecek bazı adımlar attı. Üyelerin yönetime katılması ve cinsel yönelimlerin desteklenmesi amacını ısrarla koruyan derneğin “şekli sakatlıklar” nedeniyle kapatılmasını engellemek amacıyla, dava sürerken bu kongrenin toplanma fikrini bir önceki duruşmada mahkemeye kabul ettirmiş ve karar verilmesini bir sonraki duruşmaya erteletmiştik. Bu arada yine aynı duruşmada Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği’nin davaya müdahil olması talebimiz de kabul edildi. Bu karar emsal oluşturması açısından önemliydi, çünkü bu sayede LGBT derneklerinin ortak varoluş mücadelesi hukuksal anlamda tescillenmiş oldu.

Bugün davanın büyük ihtimalle son duruşması gerçekleşecek. Mahkemenin kararı ne olursa olsun, bu süreçte Van Gençlik ve Ekoloji Derneği’ni kuran arkadaşların AKP iktidarının yerel temsilcileri eliyle oluşturmaya çalıştığı gerici baskıya karşı direngenliğini kutlamak istiyorum. Ayrıca arkadaşları bölgemizdeki muhafazakar iklimde LGBT bireylerinin varoluş mücadelesini gündeme getirmeleri, her şeye rağmen bu mücadeleyi destekleme konusundaki kararlılıkları nedeniyle de kutluyorum. Dernek kapatılsa bile mücadele devam edecek, biz de yanlarında olacağız.