skip to Main Content
0 533 683 97 89 mtozbey@gmail.com

Kadın kontrol yöntemleri

Cumhurbaşkanı durmuyor. Konuşuyor konuşuyor konuşuyor. Müdahale ediyor, ayar veriyor, karışıyor, geriyor, tutuyor bırakmıyor, üzerine gidiyor, tekrar tekrar aynı konuya dönerek kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. Tarihe, coğrafyaya, sosyal yaşama, iş yaşamına, kimyaya, dile, yaşamın her parçasına fütursuzca dokunabiliyor. Bazen tüm bunlar büyük bir oyunun parçası hissi uyandırıyor bazense deli saçması dedirtiyor. Uzun lafın kısası kontrolü bir şekilde elinde bulunduruyor yani manipüle ediyor, yönlendiriyor. Lakin bunlar büyüklük hezeyanları ile tıka basa dolu küçük bir siyasi aklın ve dar bir dünya görüşünün ürünü olduğundan rahatsız ediyor,  sırıtıyor, olmuyor. Nasıl Amerika'ya müslüman dünyasının fetihçilik tarihi üzerinden ayar vermek komik kaçıyorsa, nasıl Küba'ya cami dikme hayali antikomünist histeri hastalığını meczuplaştırıyorsa, diline prezervatif takmadan kadını kontrol etme kurnazlığına bir yenisinin daha eklenmesi de olmuyor, olmuyor, olmuyor. "Milletimizi güçlü kılmak" palavrası ile doğum kontrolünü ihanet sayan cumhurbaşkanı ve saz arkadaşları "benim bedenim benim kararım" tartışmasını bir tık öteye götürüyorlar.

Kadını durdurmaya çalışıyorlar. Emeğini sadece ve sadece kocasının, babasının, cumhurbabasının emrine versin, dizini kırıp evinde otursun, demokratik haklarını seçimden seçime kullansın, ötesine berisine pek karışmasın, boyun eğsin diye kadını yüzyıllardır imbiklerden süzülüp gelen gerici ve bir o kadar da toplumsal genlere işlemiş kodlarla durdurmak istiyorlar.

Erkeğin paranoyasını körükleyerek kadının üzerine salmaya uğraşıyorlar. Çalışırsa, gülerse elinde tutamazsın orospu olur demeye getiriyorlar; edepli iffetli olmazsa, kadın gibi değil erkek gibi gülerse başedemezsini  hissettiriyorlar; sokağa çıkan eylem eyleyen kadın gibi olursa yarın bir gün sana da başkaldırırla tehdit ediyorlar. Karanlık dünyalarında sesli konuşarak kendilerini de inandırmaya çalışıyor, paranoyalarını büyütüyorlar.

İnsan doğal süreçleri kontrol ederek gelişiyor. Enerjisini yönlendirerek ve tercihlerini besleyerek büyüyor. Bu yeteneğimizi kimsenin inisiyatifine vermeyiz. Biz bedenimizi kontrol edeceğiz ama cumhurbaşkanının bizi kontrol etmesine izin vermeyeceğiz. Bu ülkede veya dünyanın hiçbir yerinde inisiyatiflerini "sağlam iradeye" veya bir başkasına teslim edenler kazanamayacak. Daha çok insanlaşarak, daha çok insanla sizi aşacağız.