skip to Main Content

Bir kadını öldürmek…

Bir kadını öldürürken katil ne düşünüyordur, ne hissediyordur acaba? Sinirlenince bir bardağı kırmak veya kapıya yumruk atmak gibi bir şey midir bu? Bağırmak, çağırmak, küfür etmek gibi midir onun için? Bir çocuğu azarlamak gibi midir, kolayca yapılıverilip sonrasında pişman olunan?

Van’da geçtiğimiz haftalarda üst üste kadın cinayetleri işlendi. Sinirlenen koca çocuklarının gözü önünde silahını çekip karısını vurdu, başka bir sinirli koca karısını 3.kat penceresinden aşağıya attı, başka bir koca hastanede oğlunun başında refakatçi olan annenin boğazını kesti. Ülkenin dört bir yanında bu örnekler gibi daha niceleri gerçekleşiyor her gün. İnsan “ne kadar kolay işleniyor bu cinayetler, bir kadını vurmak, atmak, boğazını kesmek ne kadar kolay” demeden edemiyor. Kadının nesneleşmesidir bu, başka bir şey değil.

Müvekkilim Ayşe Hakan’ı kaybettik geçenlerde. Uzun süre yoğun bakımda yaşamda kalma mücadelesi veren Ayşe Hakan, bu dünyanın zalimliğine daha fazla dayanamadı. Çocuk yaşta, daha önce iki karısını da öldürdüğü bilinen yaşlı bir adama satılmıştı. Evliliği boyunca dövüldü, sövüldü, hakarete uğradı ve bedeni baltayla parçalandı. Hiçbir değeri yoktu, defalarca kez karakollara, savcılığa başvurdu, ama hiçbir toplumsal mekanizma onu korumadı. Kadının nesneleşmesidir bu, başka bir şey değil.

Kadının nesneleşmesi: kolayca öldürülebilmesi, parayla genç yaşta satılması, okutulmaması, başının daha ilkokullarda bağlanabilmesi, eve kapatılabilmesi, toplumsal rolünün anneliğe indirgenebilmesi, onun gibi birkaç tane kadın ile birlikte eş olarak alınabilmesi, erkeğin elinin kiri olarak aldatılabilmesi, kolaylıkla taciz edilebilmesi, tecavüze uğramasının sıradanlaşması, erkeğe göre daha az ücretle çalıştırılabilmesi, işten kolaylıkla atılabilmesi, yaşamı üzerine söz hakkının elinden alınması değil midir?

 Kadın tüm bu süreçlerin sonunda nesneleşmeyi kabul ederek bir örtüye, evine kapansın ve vazgeçsin isteniyor. Hayatına ve emeğine yabancılaşan ve nesneleşmeye boyun eğen kadın imgesi, tüm kadınlar için bir model haline getiriliyor.

Çok üzgünüm. Katledilen bütün hemcinslerim için çok üzgünüm. Kadınlar bu vahşeti hak etmiyor. Bu bizlere ve çocuklarımıza yapılan kocaman bir haksızlık. Bu vahşeti ve nesneleşmeyi reddediyorum.