skip to Main Content
0 533 683 97 89 mtozbey@gmail.com

Umut Partisi

İsmimizi yeniden değiştirmek zorunda kalsak benim tercihim başlıktaki isim olurdu. Zira 1 Kasım seçimlerinden sonra memleketin en çok ihtiyaç duyduğu şey umut. Sadece bizim cenah için demiyorum, hangi saiklerle oy verdiklerini hiç anlayamayacağımız %50 için de geçerli bu durum. Yoksa gidip de oylarını ölmekte olana verirler miydi?


Hep birlikte tekerrürün trajedi kısmını yaşayacağız önümüzdeki günlerde. Herkes payına düşeni alacak bu trajediden falan filan. Ama bunları konuşmak bizi daha güçlü,daha direngen, daha devrimci yapar mı? Zaten yıllardır felaketin eşiğindeyiz, sağındayız, solundayız derken dibi gördük sonunda. Kendimizi felaket tellalı gibi hissettiğimiz uzun yıllar geçirdik. 

Artık fabrika ayarlarımıza dönme zamanı geldi. Çünkü sol umuttur, vicdandır, iyimserliktir, sevmektir, dostluktur, dayanışmadır. Sol gelecek güzel günlerin habercisi ve hayalcisidir. Ve ışığa en fazla karanlığın yoğunlaştığı vakitlerde ihtiyaç duyulur. Şimdiki zamanda olduğu gibi. Biz bu değerlerin savunucusu ve bir mum kadar da olsa ışığın taşıyıcılarıyız. 

Haydi hep birlikte el ele verelim, sevelim sevilelim filan demiyorum. Somut durumun somut tahlilini yapmayalım, kendi psikotik gerçekliğimiz içinde devinelim de demiyorum. Subjektif “somut tahlil”i yapacak öznenin haleti ruhiyesine dair söylediklerim. Bu memleketin komünistleri 1 Kasımda neyi görecekler, ne anlatacaklar çevrelerine ve neyi örgütleyecekler?

Elbette ki ellerindeki mumu görecekler öncelikle, yani örgütü, partiyi. Karanlıkta nereye gideceğini bilmeden sersemce dolaşmayacaklar, dükkanı kapatıp evropaya yerleşmenin hayalini kurmayacaklar, korkuyla celladın bıçağına boyun uzatmayacaklar. Işığı büyütmeye çalışacaklar ısrarla daha fazla cesaret için ve onu koruyacaklar. Karanlığa saygı duymayacaklar ve saygısızlığı örgütleyecekler örneğin. Hırsızı ve katili unutturmayacaklar, hırsıza hırsız katile katil diyecekler. Ve belki de en önemlisi umut edecekler ve birileri için umut olacaklar.

2 Kasım sabahı “Evet nerede kalmıştık” diyen bütün güzel insanlar umut partisinin doğal üyeleridir. Onları hep birlikte umudumuzu büyütmeye çağırıyorum.