skip to Main Content
0 533 683 97 89 mtozbey@gmail.com

Terör pornosu

IŞID’ın Lübnan’lı pilotu yakarak öldürdüğünü hepiniz duymuşsunuzdur. Ama tüm haber kanallarında ve internet sitelerinde dolaşan görüntüleri izlemek kan dondurucu idi. Zaten kaçmak mümkün değildi o görüntülerden, neredeyse bütün dünya izledi.

Profesyonel bir savaş filmi şeklinde hazırlanan bu film savaşın sadece cephede yürümediğinin kanıtı. İnsanların zihinlerinde yürüyen savaşı yöneten, yönlendiren bu filmi coşkuyla izleyenler olduğunu bilmek ise insanlık adına utanç verici. Bu filmde mesele bir insanın öldürülmesinden çıkmış, öldürülme şeklinin gösterilmesine odaklanılmış. Özenle hazırlanmış dekorlar, kurgu, ses tamamen göstermek üzerine kurulu. IŞID bize insana kıyıcılıkta sınır tanımadığını, bu anlamda kendi din inanışlarına göre düşman ilan ettiklerine karşı en cezalandırıcı, en acımasız, en gözü kara vs olduğunu anlatmaya çalışıyor. Ama bunu bize değil sadece, tüm dünyada ona sempati duyanlara da anlatıyor, insanları ondan nefret edenler ve ona hayran olanlar olarak bölmeye çalışıyor, bu nedenle görsel şiddet uyguluyor. Şiddeti savaş alanlarından çıkarıp evlere, gözlerimizin içine sokuyor. Bu kıyıcılığı yaygınlaştırıyor, meşrulaştırıyor, günlük hayatın içerisine sokmaya çalışıyor. Savaştığı cephelerin sayısını arttırıyor yani, tüm dünya üzerine yayılıyor. Charlie Hebdo saldırısı gibi katliamların zemin taşlarını döşüyor.

Şiddet bizi korkutmak ve esir almak için. Kim daha çok korkutursa o daha güçlü, büyük, belirleyici olacak zannediyorlar. Zaten insanlığın binyıllardır yürüttüğü insan olma mücadelesi tam da bu korkuya karşı verilmedi mi? Şimşekten, yağmurdan, kendisinden büyük etçil hayvanlardan korktu insanoğlu önce, mağaralara sığında balta mızrak yapmayı öğrendi. Sonra kurduğu toplumsal düzende ağadan, beyden, kraldan, padişahtan korktu; onları da tarihin çöplüğüne gönderdi sırasıyla Komünü kurdu, Sovyetleri kurdu. Boşuna demiyoruz bu kavga ilericilik gericilik kavgasıdır diye. İnsanı korkutarak esir etmek isteyenlerle, insanın özgür olması kendi emeğine, bileğine güvenmesini isteyenlerin kavgasıdır bu. Bakmayın siz “koalisyon” uçaklarının IŞID’ın karşısında özgürlük savaşçısı gibi takıldıklarına, onlar bizleri korkutmak için büyüttükleri canavarı dizginlemeye çalışıyorlar sadece. Bu kavga zihinlerimizde geriye teslim olmama, ileri gitmeyi unutmama ve günlük, geçici çözümlere razı olmama kavgası aynı zamanda.

IŞİD'in 21 Ocak'ta kafasını keserek infaz ettiği Peşmerge Hücam Abdurrahman’ın videosunu da görmüşsünüzdür belki. Köyünün %90’ı işsizlik nedeniyle Peşmerge olan Hücam Abdurrahman’ın iki oğlu da kendisi gibi Peşmerge imiş. Yine aynı ilçeden IŞID saflarında savaşırken öldürülen kardeşleri için Hücam Abdurrahman’ın boğazını kestiğini söyleyen IŞID’lı terörist,  insanlığın çok geride bıraktığı bir yasayı hatırlatıyor bize; kısas ilkesi. Bizi o çağlara götürmek istiyor yeniden. Haberin altına yazılan yorumlarda ise öldürülen kişi Kürt olduğu için sevinen ırkçı gericileri görüyoruz. Hiçbir farkınız yok onlardan.

Şiddetiniz bizi korkutabilir, korku oldukça insani bir duygu. Ama insanlığın ileri doğru yürüyüşü hiç durmayacak, şiddetiniz bizi esir alamayacak.