skip to Main Content
0 533 683 97 89 mtozbey@gmail.com

Seçimsiz seçim…

Bizim buralarda hiç mi hiç seçim havası yok. Ne seçimden heyecanlanan var ne de seçim çalışması yapan. Akşam olsa da yatsak der gibiyiz anlayacağınız seçimler bitsin de ne olacaksa olsun havasındayız.

Kazananı ve kaybedeni olmayacak bir seçim için kim heyecanlanır ki? Kilitlenmiş, neredeyse çözümsüzlüğün kendisi olmuş bir.mekanizma hangi sorunumuzu çözebilir? Hiçbir şeyin değişmeyeceğini ilan eden liderler kimi harekete geçirip seçim çalışması yaptırabilir?

Aman Davutoğlu zarar görmesin sonra birlikte nasıl koalisyon yaparız diyen Kılıçdaroğlu mu, ne olursa olsun herkesle koalisyon yapmaya açığız diyen Demirtaş mı çözecek kilitlenmeyi? Bu kilit o kadar paslı ve yıpranmış ki aman zorlamayalım kırılmasın diye diye kilidi açamayacaklar. Başka bir yol yok tabi “sorumlu” siyaset için.

Geçenlerde bir arkadaş “ne yapalım yani” diyordu; AKP bu ülkenin bir gerçeği değil miydi, ona oy veren kaç milyon insanı yok mu sayacaklardı, kabinede birkaç solcu bakan olsa fena mı olurdu, bu ülkeyi hükümetsiz bırakmanın kime faydası vardı, madem parlamentoya girilmişti gereğinin yapılması gerekirdi, başka ne yapılabilirdi ki. Deneyin ve görün, eminim benzer bir konuşmayı memleketin herhangi bir köşesinde CHP’li veya HDP’li herhangi bir seçmenle yapabilirsiniz.

Bu nasıl oldu? Nasıl Gezi’de sokağa çıkan milyonlarca insan veya devletin zulmüne karşı hep sokaklarda olan bölge insanı böyle bir seçeneğe ikna olabildi? Ne güzel iş değil mi; ne kadar kirli, ne kadar hırsız, ne kadar katil olursanız olun insanlar size mecbur hissetiğinden hala ortalıkta dolanma cüretiniz olacak, yakalatmadığınız canlı bombalar insanları havaya uçuracak, sonra o katledilen insanların arkadaşları size saygı duyacak.

“Aman düzen bozulmasın” ın sonucu bu aslında. Parlamentoya girme ile parlamenterizmin karışmasının sonucu. Gezi’de İstanbul’da, Berkin Elvan anmasında Van’da hükümet istifa dememenin, diyenleri de susturmaya çalışmanın en doğal sonucu.

Geçenlerde beş yaşındaki kızım Sarya soruyordu “Anne sizinki hala hükümet istifa mı” diye. Son zamanlarda eylemlerde en sık attığımız slogan olduğundan herhalde bizimki olarak kodlamış olmalı. Ne diyeceksiniz, başka çare mi var çocuğum inadına hükümet istifa inadına sıfırla demekten başka…