skip to Main Content
0 533 683 97 89 mtozbey@gmail.com

Ödülü geri alınan avukat anlatıyor

Antalya Barosu'nun "Uğur Mumcu Ödülü"nü verip geri aldığı Avukat Müjde Tozbey Erden, RS FM'e konuştu.

Antalya Barosu tarafından, kadına yönelik şiddet sonucu hayatını kaybeden Eylem Pesen’in davası ve Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu’ndaki diğer çalışmaları nedeni ile Av. Müjde Tozbey Erden’e verilen Uğur Mumcu özel ödülü, Erden’in TKP’li olması dolayısıyla geri çekildi.

RS FM’de yayınlanan ‘Atilla Güner’le Akşam Postası’ programı canlı yayınına bağlanan Av. Müjde Tozbey Erden: “Anadilde eğitim talebim nedeniyle ödül iptal oldu” diye konuştu.

Müjde Tozbey: Antalya barosu yönetim kurulu kararıyla benim Van’daki uğraşlarım nedeniyle, ödülün bana verilmesini oy çokluğuyla kabul etmiş. Ancak sanal ortamda ödülün bana verileceğini açıklayınca, 2800 avukat olan Antalya’dan sadece altı meslektaşım, benim Türkiye Komünist Partisi Van il örgütü başkanı olmam ve bu başkanlık sırasında da Kürtlerin ana dilde eğitim ve savunma haklarının verilmesi gerektiğinden bahsetmem nedeniyle "terörist" olduğumu, PKK’lı olduğumu yazmışlar.

Atilla Güner: Bu ifade var mı Müjde hanım? Çok hassas, terörist lafı da var mı gerçekten?
Müjde Tozbey: Evet var. Tabi hafta başında bu konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacağım. Facebook’ta yani sanal ortamda bunlar yazılmış. Daha sonrasında bunları duymuştum aslında ama Antalya baro yönetiminin bunu ciddiye alacağını düşünmedim. Çünkü bana verilen ödül siyasi çalışmalarım, düşüncem nedeniyle değil, kadın hakları konusunda verdiğim mücadele nedeniyleydi. Fakat Antalya barosu, bunu bahane ederek, siyasi görüşlerimi de bu nedenle öğrendikleri için kararı 6’ya 5 oyla geri aldılar. Baro başkanı da benim aleyhime oy kullananlardan biri.

Antalya barosu kadın hakları komisyonu başkanı Av. Saadet Öztürk beni aradı ve ağlayarak bana yapılan ayrımcılıktan bahsetti. Bir hafta boyunca zaten bu tartışılmış kavga halinde. Beni üzmemek için söylememişler. Kendisi bana iletti, gerekçelerini de, kavgayı da… Baro başkanı çok sinirli bir şekilde “Ben komünist bir teröriste, bir Kürde bu ödülü vermem” diye herkesin ortasında bağırmış. Sonra zaten ödülü geri aldılar.

{mp3}sputnik-rop{/mp3}

SPUTNIKNEWS