skip to Main Content

Antalyalı kadın avukatlardan destek eylemi

Antalya Barosu'na üye bir grup avukat internetteki bir sosyal paylaşım sitesinde Türkiye Komünist Partisi üyesi olduğu ve ana dilde eğitim hakkını savunduğu haberleri çıkması üzerine Antalya Barosu'nun vermeyi kararlaştırdığı 'Uğur Mumcu Hukuk Özel Ödülü'nü iptal ettiği Van Barosu'na kayıtlı Avukat Müjde Tozbey'e destek verdi.

Antalya Adliyesi önünde toplanan bir grup kadın avukat, Antalya Barosu'nun tutumunu eleştirerek, "O ödül sahibine verilmeli" mesajı verdi. Antalya Barosu'na kayıtlı bir grup kadın avukat saat 12.00'de adliye önünde toplandı. Grup adına basın açıklaması yapan Avukat Zeliha Şengül, Antalya Barosu'nun verdiği 'Uğur Mumcu Özel Hukuk Ödülü' için Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu'nun Van Barosu avukatlarından Müjde Tozbey Erden'i önerdiğini, Baro Yönetim Kurulu'nun da öneriyi uygun bularak, Müjde Tozbey Erden'e ödül verilmesini kararlaştırdığını hatırlattı. 

Müjde Tozbey Erden'in Van'da kadın hakları alanında bir hukukçu olarak 'canı pahasına' mücadele verdiğine işaret eden Avukat Zeliha Şengül, şöyle devam etti:

"Ödül verilmesi kararı ardından Facebook üzerinden başlatılan karalama ve linç kampanyası meslektaşımızın siyasi kimliğinin suç unsuru olarak gösterilmesine sebebiyet vermiş ve bu durum onu hedef haline getirmiştir. Bir takım avukatlar tarafından meslektaşımızın TKP'li olması ve ana dilde eğitim ve savunma hakkında yapmış olduğu açıklamalar öne sürülerek, Yönetim Kurulu'na dilekçe verilerek, siyasi kimliği ve bakış açısı itiraz konusu yapılmıştır. Yapılan şikayetler üzerine 'Baro'da oluşan algı' gibi bir gerekçeyle 5'e karşı 6 oyla ödülün Müjde Tozbey Erden'e verilmemesine karar verilmiştir. Yönetim Kurulu vermiş olduğu bu kararını hiçbir yasal ve meşru bir temele dayandıramamış ve Avukat Müjde Tozbey Erden PKK yanlısı ilan edilmiş, Antalya Barosu da uydurulan bu iftiraya kulak asarak yanılgıya düşmüştür."

Uğur Mumcu Özel Hukuk Ödülü'nün adından da anlaşılacağı gibi siyasi bir ödül olmadığının altını çizen Şengül, "Bu kararla meslektaşımız ötekileştirilmiştir. Kamuoyuna ve Antalya Barosu'na Yönetim Kurulu'nun çoğunlukla vermiş olduğu ödülün geri alınması kararını kınadığımızı, kadın hakları mücadelesinin tek alanı ve yolunun Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu olmadığını, biz avukatlar olarak mücadeleyi gerekirse kurul dışında da verebileceğimizi bildiririz" dedi. DHA