skip to Main Content

Eşitliğin Kürtçesi…

Dün soL’a açılan bir tazminat davası için adliyedeki baro odasında beklerken duvardaki kocaman bir yazı dikkatimi çekti. Themis heykelinin yanına büyük metal harflerle “eşitlik” yazılmıştı. Hakikaten de Themis’in terazisi eşit tartmalıydı. Eşitlik hepimize lazımdı.

Sonra Van Barosu’nun odasında artık uçaklardaki Kürtçe anons gibi yazıların da Kürtçeleştirildiğini düşündüm bir an, ama eşitlik kelimesinin Kürtçesi hemen aklıma gelmedi. Sloganlarda, pankartlarda, afişlerde filan da hiç geçmediğinden olsa gerek, bu kelimeye pek de aşina olmadığımı farkettim. Çevremdeki birkaç arkadaşa sorduğumda da hızlıca ortak bir yanıt alamadım.

“Jin jiyan azadi, Biji serok apo, Biji yek gulan, Biji bıratiya gelan, Sehid namırın, Bi Can Bi Xün Em Terene Ey Serok, Zımaneme Zımane Kurdiye, Edi Bese, Jin, Jiyan, Azadi, Jin Jiyane, Be Serok Jiyan Nabe” gibi eylemlerde sıkça duyduğumuz sloganlar arasında eşitliğe dair bir vurgu yok. Kürtçe sloganların türkçe karşılıklarına yer veren sitelerde “biji wekhevi” yaşasın eşitlik olarak verilmiş ama dediğim gibi ben hiç duymadım bu sloganı.

Bu bir tesadüf olmasa gerek, tam tersine bir tercih olmalı diye düşündüm. Çünkü özgürlüğün yanında  eşitlik olmadan istemekle, eşitlik olmazsa olmazımız diyerek istemek aynı şey değil. Özgürlüğü örneğin bir banka reklamında tek başına görebilirsiniz. Bir aralar sanırım Akbank’tı “özgürleştiren banka” olarak sunuyordu kendini. Olur mu olur. Bir banka da sizi “özgürleştirebiliyor” pekala ama eşitliği sağlamayı iddia etmez, edemez.

Özgürlük eşitlikten koparıldıktan sonra hayatımızın içimde daha bir yer etti sanki. Eşitliksiz bir özgürlük talebi öyle rahatsız edici gelmiyor kulaklara. Artık insan haklarının önde gideni,ekmek gibi su gibi bir şey ama eşitliksiz, sade, tek başına iken. Birlikte istenmesi sanki eski moda.Rahat bırakın şu özgürlüğü illa eşitlik şart değil yanında, özgürlüğü özgürleştirin der gibiler. Dayanışın, özgürleşin ama eşitliği aradan çıkarın der gibiler. Size en kralından özgürlükler veririz ama diğeri zor der gibiler.

Meselenin geçmişi uzun. Yirminci yaşı kutlu olsun ÖDP’nin, vurgu o zamanlar kaymaya başladıydı demek. Sonrası geldi.

Demem o ki, eşitliği aradan çıkarırsanız ABD ile stratejik ortak olabilirsiniz mesela. Ortak üsler açabilir, birlikte özgürlük savaşı yürütebilirsiniz. Tüsiad'la el sıkışıp birlikte özgürleşebilirsiniz. Bu durum artık rahatsız edici de olmaz. Çünkü özgürlük var işin ucunda, tek başına ama sade.

Be wekheti azadi nabe..
(Eşitlik olmadan özgürlük olmaz)

Not: Bu arada soL’a açılan hakaret davasında Gökçenay İnş. önce haklı bulundu ve 15 bin lira tazminata mahkum edildik ama temyiz sonrası karar bozuldu ve beraat ettik.