skip to Main Content
0 533 683 97 89 mtozbey@gmail.com

Biji serok Obama!

Yazılmış mıdır bilmem ama akıldan geçmiştir, dost sohbetinde fısıldanmıştır diye tahmin ediyorum. “Her biji ABD”leri sosyal medyada gördük ama mesele bunların birkaç kendini ve Ortadoğu’yu bilmez tarafından dillendirilmesi değil, birçok insanın dilinin ucuna gelebilmesi, aklından geçebilmesi ihtimali. Hem de yürekli, direngen, savaşan insanların dilinden, aklından söz ediyorum.

Kobane’ye yapılan ABD yardımı ve sonrasındaki açıklamalar ve adımlar üzerine gelişen tartışmaları duymuşsunuzdur. Aydemir Güler’in SoLPortal’da yayınlanan konuyla ilgili birkaç yazısı ve saptamaları üzerine deyim yerindeyse kıyamet koptu. Yine o siz “Kürt düşmanısınız, öyle olduğunuz için de ulusalcısınız” günlerine dönmüş olduk. Mesele birkaç sandık silah ve ilaç değil dedik, anlatamadık. Mesele ısrarla “koalisyon” güçleri denilen, IŞID’ı oluştururken emperyalist ve küresel güçler olarak adlandırılmalarına rağmen, IŞID’a karşı birleşince emperyalistliği unutulup değişip dönüşerek ortak olunabilecek bir koalisyon haline gelen devletlerdir dedik anlatamadık. Mesele anlatmak da değil, anlamak istemiyorsunuz.

Kürt siyasi hareketinden herhangi birinin veya sokakta kendini bu harekete yakın hisseden birinin bu tartışmanın bir tarafı olacağını zannetmiyorum. Bu tartışmalara en fazla “yaw he he” deyip geçerler. Kürt siyasi hareketinin önderliği kadrolarının ve sempatizanlarının gözünde sonuna kadar meşrulaşmış, strateji taktik vb isimlerle her türlü eylemin ve yönelimin akıllarda ortaklaştırılmış bir pragmatizm havuzunda yıkanabildiği bir birikim yaratmıştır. Kürt siyasi hareketi emperyalizmle ilişkilerini kendi ulusal ve bölgesel penceresinden tanımlamak konusunda gayet deneyimlidir ve bu konudaki sataşmalardan gocunmayacak kadar da kendisinden emin biçimde davranmakta ve doğru bildiği yolda yürümektedir. Duhok anlaşması hepimize hayırlı olsun. Barzani ile ulusal birliğini sağlayanların yolları açık olsun, umarım bir gün yollarımız yeniden sosyalizm yolunda birleşir.

Kürt siyasi hareketine ne diyebiliriz ki, sözümüz programına Türkiye’de sosyalizmi kurma mücadelesini yazanlara. Asıl mesele sizsiniz. Koca bir halkın aklından başlıktaki sloganın geçmesini görmezden gelmeniz, aklamaya çalışmanız, destek vermeniz. Siz bunu yapsanız da yapmasanız da, biz bunu yazsak da yazmasak da bazı şeyler değişmeyecek doğru ama peki ya siz, biz, hepimiz. Geriye doğru değişiyorsunuz, dönüşüyorsunuz ve deforme ediyorsunuz. Sosyalizm mücadelesi verebilmek için sosyalizm mücadelesi de vermek gerekir. Elbette güncel açılımlar, yönelimler, eğilimler, ittifaklarımız peki ya pivot ayağımız?

Her neyse..

Kahrolsun emperyalizm ve Yaşasın Kobane Direnişi