skip to Main Content
0 533 683 97 89 mtozbey@gmail.com

AKP’yi sarımsaklasak…

Seçimler biraz da bu yüzden tekrarlanmıyor mu? AKP, diğerleri kendisiyle ilişkilerini yeniden gözden geçirsinler diye kartların yeniden dağıtılmasını istemedi mi? Nasıl olsa oyuncular belli. Öyle ya da böyle seçimler tekrarlanmadan da derme çatma da olsa bir hükümet kurabilirdi. Ama pozisyonlar değişsin istedi. Yeni seçim, yeni motivasyonlar, yeni sloganlar, yeni pozisyonlar…

Siyaset biraz da pozisyon almak değil midir? Şu veya bu kerteriz alınarak kendi yerini tariflersin, önceliklerini sıralarsın vs. Sadece aldığın pozisyon dahi diğerleriyle ilişkilerini, ne söyleyeceğini, ne yapacağını belirler. İnsanların, kurumların yaklaşımları da alınan pozisyona göre şekillenir.

Hal böyle olunca güncel siyasetin en yaralısı ve en belirleyicisi Akp'ye göre alınan pozisyon seçimlerin temel dinamiklerinden biri haline gelmiş durumda. Daha doğrusu Akp kendini kerteriz aldırma becerisini göstermiş oldu bu ikinci seçimle.

Akp'yi sarımsaklasak da mı saklasak yoksa sarımsaklamasak da mı saklasak? sorusu bu nedenle önem kazandı. Örnek olsun HDP'li eski bir bakan çıkıp AKP ile bir koalisyon yapabileceklerini söyledi. Koalisyonun ömrünü kendi eski bakanlığın ömrü ile kıyaslamayan bakan herhalde nasip kısmet diye düşünmüş olmalı. Diğer yandan Bese Hozat Gündem gazetesinde Akp'nin halka karşı işlediği suçlar nedeniyle yargılanmaktan kurtulamayacağını ve seçimlerin bu süreci başlatacağını yazdı. Akp ile ne yapılacağı konusunda bir tartışma sürüyor anlaşılan. "Seni başkan yaptırmayacağız" sloganı da pek dillendirilmiyor bu aralar. CHP ve MHP' nin bu konuda pozisyonları başından belli: "Acuh da bağa vir,biraz da ona vir, çevir kazı yanmasın, aman halk uyanmasın…"

Sosyalist sol da bu konuyu tartışıyor bu aralar. HDP'nin desteklenip desteklenmemesi gerekliliği üzerinden yürüyen tartışma daha çok su kaldıracağa benzer. Ötekilerin birliği olarak da tanımlanabilen HDP'nin sosyalist sol olmadan da siyasetteki yerini oluşturduğu aşikar. Başka bir öteki olarak birlikte yer alınabilir elbet,ama bunun bizi sosyalist bir ülkeye ne kadar yakınlaştıracağı bilinmez. Deneyenlere kolay gelsin.

Akp' yi sarımsaklasak da mı saklasak yoksa sarımsaklamasak da mı saklasak sorusu Akp'yi kerteriz almayı sürdürmesi açısından rahatsız edici. Sosyalist solun fabrika ayarlarına dönmesi gereken bir süreçten geçiyoruz. Daha fazla sınıf daha fazla sosyalizm..