skip to Main Content

TKP: Çektirdiğiniz acılar yetmedi mi?

TKP Van İl Örgütü bugün sabah saatlerinde Roboski'de yapılan ev baskınlarını protesto ederek hükümeti istifaya çağırdı.

TKP Van İl Örgütü, Roboski'de yapılan ev baskınlarını protesto etmek ve konuyla ilgili bir basın açıklaması yapmak üzere bugün saat 13.30'da Mavi Plaza önünden Faqıye Teyran Parkına kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca sık sık "Roboski'nin Katili Hükümet İstifa", "Her yer Taksim Her yer Roboski" sloganları atıldı.

Roboski'ye baskın
Basın açıklamasını okuyan TKP Van İl Başkanı Müjde Tozbey Erden, "Roboski bu ülkedeki savaşın, vahşetin, şiddetin, zulmün, haksızlığın, hukuksuzluğun adıdır!" dedi.

TKP Van İl Örgütü tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

Basına ve Kamuoyuna
Roboski veya bu halka çektirdiğiniz acılar yetmedi mi?
Roboski vicdanlarımızda kanamaya devam eden yaranın adıdır. Roboski bu ülkedeki savaşın, vahşetin, şiddetin, zulmün, haksızlığın, hukuksuzluğun adıdır.
AKP hükümetinin Roboski üzerinden halkımıza uyguladığı orantısız ve sonsuz şiddet sürüyor. Bu sabah erken saatlerde zırhlı araçlarla kuşatılarak basılan evlerden insanlar yaka paça gözaltına alındılar. Evlerinde hınca hınç arama yapıldı. Acaba asker bu evlerde ne bulmayı umuyordu, kaçak çay ve şeker mi, yoksa ayakkabı kutularına saklanmış paralar mı? O evlerde acıdan, kederden ve kandan başka ne bulabilirsiniz? Zaten acıyı ve kederi o evlere siz koydunuz.
AKP hükümeti Roboski üzerinden halkımıza bir mesaj veriyor. Diyor ki, başbakan çocukları bu ülkede ifade vermek için bile adliyeye gitmezken, öldürülen yakınlarınızın acısını bile paylaşamazsınız, onları neden öldürdünüz diye haykıramazsınız. Diyor ki, biz iktidarda kaldığımız sürece bu ülkede zulüm ve haksızlık sürecektir, kimse halka karşı olan savaşımızdan vazgeçtiğimizi zannetmesin. Diyor ki, acıyı unutturmanın en iyi yolu daha büyük acılar çektirmektir, işte size reva gördüğümüz kader budur.
AKP hükümeti yolsuzluklarını ve iktidar kavgalarını halka uyguladığı şiddetle, zulümle örtmeye çalışmaktadır. Onların en iyi bildiği kavga, halkla kavga etmektir. Ancak unuttukları, halkımızın da kavga etmeyi iyi öğrendiğidir. Bu ülkenin bütün halkları yıllardır biriktirdikleri öfkeleriyle yolsuzluk, rüşvet, kokuşmuşluk batağından başka bir şey olmayan bu iktidarı kurutacaklardır. AKP hükümeti derhal istifa etmelidir.

Türkiye Komünist Partisi
Van İl Örgütü
19.01.2014

soL HABER