skip to Main Content
0 533 683 97 89 mtozbey@gmail.com

Paris düşerken…

IŞID sadece insanları, şehirleri, meydanları değil kurguyu hedef alıyor sanki.

Modern dünya romantizminin başkentini vuruyor mesela, onun delidolu mizah gazetesini vuruyor. Bunlar dokunulmazlıkları olan yerler modern kurguda. Sonsuz bireyselliğin simgeleri gibi. Konser salonlarını, stadyumları hedef alıyor. İnsanların bu çağda bir araya gelme biçimlerini hedefliyor sanki. Hem de ölümüne vuruyor. Eleştirmiyor mesela, öldürüyor. Modern dünya içindeki mücadele araçlarını da kullanmıyor yani, modern mücadele kurgusuna da saldırıyor.

Ankara’da ve Suruç’ta eylem biçimlerimizi de vurdular. Basın açıklaması, yürüyüş haklarımızı hedef aldılar. Bizlerin kitleselliğe uzanma biçimlerimizi tıkamaya çalıştılar. Yine bir kurguya saldırdılar yani, onlara ait olmayan bir kurguyu vahşice dağıtmaya çalıştılar. Siz hiç IŞID destek mitingi gördünüz mü veya Rakka’da yaşayanlar Rusya’nın hava saldırılarını protesto ediyorlar mı? İnsanlar hep birlikte omuz omuza kadın erkek çoluk çocuk yürüyorlar mı?

Beyrut’ta yine bir kurguyu hedef aldılar. Halkların bir arada yaşama kurgusuna saldırdılar. Onların dünyasında halklar yok çünkü.

IŞID tam bir fantastik kurgu gibi. Yüzüklerin yeni efendileri olmaya hazırlar. Yeni bir orta dünya tanımı yapıyorlar ve bunu hakikaten de dünyanın ortasında hiç bir kural tanımadan gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Tam bir kopuşu anlatmak için o filmleri hazırlıyorlar sanki. Bilgisayar oyunlarından fırlamış gibi kolayca adam kesiyorlar, yakıyorlar, kaçırıyorlar, tecavüz ediyorlar, alıp satıyorlar, kalabalığı tarıyorlar, tam ortada bomba patlatıyorlar. Ve dünyanın bir kısmı hayranlıkla bu kurguyu izliyor, takip ediyor. Orta dünyanın içinde yer almak için dünyanın dört bir yanından gelip bizim sınırdan geçiyorlar. Başka yerden geçmek çok zor çünkü. İşte şimdi bu kapıyı kapatacakmış Amerika, Kerry öyle söylüyor.

Tamam çocuklar artık oyun bitti, der gibiler. Rusya yüzlerce IŞID tankeri vurdu, yıllardır orada duran ve örgütün kan damarı olan o tankerler yeni yeni vuruluyor. Orta dünya tam bir kaçak petrol cenneti olmuştu. İsrail aracılıyla düzenlenen ve dış dünyaya açılan piyasa yerel aşiretlerin, İŞID’in ve hatta Barzani ailesinin epeyce bir petrolcülük yapmasını sağladı. Ama artık bitmiş, oyunu kuranlar öyle diyorlar.

IŞID da bir kurgu yani. Amerika’nın, Fransa’nın egemenlerinin Katar , Suudiler ve Tayyipgiller eliyle yarattıkları bir kurgu. Sonradan filmleri çekilen fantastik bir roman gibi, binlerce insanı aynı anda oynattıkları online bir bilgisayar oyunu gibi bir kurgu.

Modern dünyayı içerip aşan bu kurgu, zalimliğinizi örtemeyecek. İşlediğiniz cinayetleri, yaptığınız katliamları IŞID’ın döktüğü kanla yıkayamayacaksınız. Aynı mezara gömüleceksiniz.