skip to Main Content
0 533 683 97 89 mtozbey@gmail.com

Eylem Pesen davası

Van’da, eşi 17 yaşındaki 5 aylık hamile Eylem Pesen’i 10 yerinden bıçakladıktan sonra otomobille üzerinden geçerek öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Kerem Çakan’ın yargılanmasına devam edildi. 

Daha önce sanık Kerem Çakan’ın duruşmada hazır edilmemesinden dolayı bir çok kez ertelenen duruşma, bugün de sanığın duruşmaya katılmaması nedeniyle ertelendi. Görülen duruşmada ilk kez Eylem Pesen ve ailesini, Van Barosu Kadın Komisyonu'na üye 7 kadın avukat savundu. 7 sayfalık yazılı savunma yapan avukatlar, sanık Kerem Çakan hakkında daha önce savcı tarafından istenen ‘haksız tahrik’ indirimi talebinin reddedilmesini istedi. Mahkeme heyeti, duruşmayı 11 Eylül 2012 tarihine erteledi.

"10 YERİNDEN BIÇAKLANDI, YARALI HALDE SOKAĞA ATILIP OTOMOBİLLE EZİLDİ"
Lise ikinci sınıfta okurken, ailesi tarafından okuldan alınan 17 yaşındaki Eylem Pesen, kendisinden 12 yaş büyük babasının dayısının oğlu Kerem Çakan’la imam nikahıyla evlendirildi. Çakan tarafından defalarca şiddet gören ve her seferinde yeniden ‘koca evine’ gönderilen Pesen, evlendirildikten 7 ay sonra 17 Mayıs 2009’da kocası Kerem Çakan tarafından, “Ağabeyi Tahir Çakan ile ilişkisi olduğu” iddiasıyla önce 10 yerinden bıçaklandı. Ardından yaralı halde sokağa atılıp, otomobille ezildi.

Feci şekilde can veren talihsiz kadın öldürüldüğünde 5 aylık hamileydi. Olayın ardından gözaltına alınan Kerem Çakan, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı ve hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi ile dava açıldı. 

"EYLEM PESEN’İN AİLESİNİ VAN BAROSU ADINA 7 KADIN AVUKAT SAVUNDU"

Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava bugün de devam etti. Sanık Kerem Çakan, tutuklu bulunduğu Erzurum Oltu Cezaevi'nden getirilmediği için mahkemede hazır bulundurulamadı. 2009 yılından bu yana devam eden davanın duruşmasında bir ilk yaşandı ve ilk kez Eylem Pesen’in ailesini Van Barosu adına 7 kadın avukat savundu. 

Ayrıca 7 kadın avukat, Van Barosu Kadın Komisyonu adına davaya müdahil olmak için dilekçe ile mahkemeye müracaat etti. Van Kadın Derneği de davaya müdahil olmak için mahkemeye müracaat etti. Müdahillik talebi ile ilgili mahkeme heyetini bilgilendiren Van Barosu avukatlarından Müjde Tozbey Erden, Türkiye’de kadınlara yönelik öldürme, tecavüz etme, şiddet gibi olaylar olduğunu belirterek, bu nedenle Eylem Pesen davasına müdahil olmak istediklerini belirtti. Van Kadın Derneği Başkanı Zozan Özgökçe ise 2004 yılından bu yana kadına yönelik şiddetin önlenmesi için çalışma yaptıklarını belirterek, kadın ve ailelerinin dava süreçlerinde yalnız olmadıklarını göstermek amacıyla müdahil olmak istediklerini açıkladı. 

“HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ TALEBİ REDDEDİLSİN”

Eylem Pesen davasında ailenin avukatlığını üstlenen 7 avukat adına vekaletnamelerini mahkeme heyetine sunan Avukat Müjde Tozbey Erden, esas hakkındaki görüşlerini de açıkladı. 3 yıldır davanın devam ettiğini ve bu süreçte sanığın dinlendiğini, davanın dosyası ile ilgili eksik hususun kalmadığını belirten Erden, “Sanık Kerem Çakan 17 yaşındaki hamile eşini 10 yerinden bıçaklamakla kalmamış ölmediğini anlayınca üzerinden araba ile geçmiştir. Kerem Çakan, ‘Eşim beni abimle aldattı’ diye ifade vermiştir. Ancak bunun ardından verdiği ifadelerde çelişmiştir. Kerem Çakan abisi ile yaşadığı mal paylaşımı kavgasının sinirini, en aciz durumdaki eşinden çıkarmıştır. Burada haksız tahrik indirimini gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Kerem Çakan’ın şiddet içeren ifadelerine kanarak savcılığın haksız tahrik indirimi talep etmesi hukuk açısından da uygun bir durum olmayacaktır.” dedi. 

"DURUŞMA 11 EYLÜL 2012 TARİHİNE ERTELENDİ"

Avukatları dinleyen mahkeme heyeti, Kerem Çakan’ın hazır bulundurulmasına ve duruşmanın 11 Eylül 2012 tarihine ertelenmesine karar verdi. Duruşmanın ardından açıklama yapan Avukatlar ve Kadın Dernekleri, şunları ifade etti: “Kadın bedeni erkeğin tüm nefretini, öfkesini kusabileceği, istediği gibi hırpalayabileceği, gerektiğinde vurabileceği bir nesne değildir. Kadın bedeni, erkeğin tasarrufuna bırakılamaz. Eylem Pesen örneğinde tam da böyle olmuştur. Eylemin bedeni ve canı kocasının öfkesine ve caniliğine kurban gitmiştir. Eylem Pesen’i unutmayacağız. Karnında öldürülen çocuğunu da. Karnımızdaki çocuklarımıza bunu anlatacağız. Bu durum değişmeden eylemi bırakmayacağız. Sürekli hatırlayacak ve hatırlatacağız.” 

Duruşmanın önceki savcısı, esas hakkındaki mütalaada TCK’nın ilgili maddelerine göre Kerem Çakan hakkında haksız tahrik indirimi yapılmasını istemişti. CİHAN