skip to Main Content
0 533 683 97 89 mtozbey@gmail.com

Avukat TKP’li olunca ödül geri çekildi!

Antalya Barosu'nun hukukçulara verdiği Uğur Mumcu Özel Hukuk Ödülü bu yıl kadına yönelik şiddet sonucu hayatını kaybeden Eylem Pesen'in davasındaki mücadelesi dolayısıyla Avukat Müjde Tozbey Erden'e verildi. Daha sonra Erden'in TKP üyesi olması gerekçesiyle ödül geri çekildi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Adalet İçin Hukukçular, Antalya Barosu'na sert tepki gösterirken, "Uğur Mumcu'nun adını kirletmeyin" dedi.

Konuya ilişkin Adalet İçin Hukukçular'ın yaptığı detaylı açıklama şöyle:

UĞUR MUMCU'NUN ADINI KİRLETMEYİN!
Antalya Barosu 2006 yılından bu yana düzenlediği Uğur Mumcu'yu anma etkinlikleri kapsamında her yıl çeşitli hukukçulara yapmış oldukları çalışmalar nedeniyle “Uğur Mumcu Özel Hukuk Ödülü”nü vermektedir.

Bu yıl verilecek ödül için Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu, kadına yönelik şiddet sonucu hayatını kaybeden Eylem Pesen'in davasındaki ve Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu’ndaki diğer çalışmaları nedeni ile Av. Müjde Tozbey Erden'i aday göstermiştir.

Antalya Barosu Yönetim Kurulu 9 Ocak 2013 günü yapılan toplantısında Uğur Mumcu Özel Hukuk Ödülü'nü Av. Müjde Tozbey Erden'e ve Antalya'dan Tunceli'ye tayin olduktan sonra öldürülen Savcı Murat Uzun'un ailesine vermeyi kararlaştırmıştır. Alınan bu karardan sonra 6 avukatın, Av. Müjde Tozbey Erden'in TKP üyesi olduğunu, siyasi düşüncelerini tasvip etmediklerini ve bu nedenle ödülün kendisine verilmesini istemediklerini aksi takdirde ödül töreninde bu durumu protesto edeceklerini dilekçe ile Baro'ya bildirdikleri öğrenilmiştir.

Antalya Barosu Yönetim Kurulu ise 16 Ocak 2013 günü yapılan toplantısında 11 üyenin başkan ile birlikte 6'sının oyu ile Av. Müjde Tozbey Erden'e verilen ödülün geri alınmasına karar vermiştir. Bu karara ilişkin “Baro'da oluşan algı” gibi gayri ciddi bir gerekçe ileri sürülmüştür. Bilinmelidir ki bu kararın nedeni meslektaşımızın TKP üyesi olması ve TKP Van İl Başkanı olarak yapmış olduğu açıklamalardır.

3000'e yakın üyesi bulunan Antalya Barosu'nun algısını sadece 6 avukat mı belirlemektedir? Yoksa Antalya Barosu Başkanı yakın çevresinden gelebilecek siyasi tepkilerden mi korkmuştur? Antalya Barosu Başkanı Av. Alper Tunga Bacanlı ve Yönetim Kurulunda yer alan bazı üyeler, yapmış olduğu çalışmalarla ödüle layık görülen meslektaşları hakkında "TKP üyesi olduğunu bilseydik bu ödülü vermezdik." şeklinde bir açıklamada da bulunmuşlardır. Antalya Barosu nasıl yönetilmektedir?

Yaşanan gelişmeler sonrası Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu Başkanı Av. Saadet Öztürk verilen ödülün bir hukuk ödülü olduğunu, meslektaşına verilen ödülün siyasi kimliği nedeniyle geri alınmasını kınadığını belirterek onurlu bir duruş sergilemiştir.
Antalya Barosu Yönetim Kurulu içerisinde bu kararın alınmasını sağlayan gerici ve karanlık zihniyeti şiddetle kınıyoruz. Gerçek anlamda bölücü olan bu zihniyetin kendisidir. Antalya Baro Başkanı ve bu karara onunla birlikte imza atan Yönetim Kurulu üyeleri, Av. Müjde Tozbey Erden'i siyasi düşünceleri nedeniyle yargılama hakkını nereden bulmaktadırlar?

Uğur Mumcu'nun hayatı pahasına karşısında mücadele verdiği zihniyet, O'nun adını kullanarak ödül verme hakkına sahip değildir. Hazımsızlık içinde olanlar ülkemizin en büyük Barolarından biri olan Antalya Barosu Başkanlığı'nı ve Yönetim Kurulu Üyeliği'ni yürütmemelidirler.
Bu karar hukuk tarihinde kara bir leke olarak yer alacaktır.

Adalet İçin Hukukçular olarak Av. Müjde Tozbey Erden'e verilen ödülün geri alınması kararını, düşünce ve ifade özgürlüğü ile siyasi faaliyette bulunma hakkına yapılmış ağır bir saldırı olarak görüyoruz. Bilinmesini isteriz ki ülkemizin bir bütün olarak sürüklendiği karanlığın Baroları da kuşatmasına asla izin vermeyeceğiz.
(soL – Haber Merkezi)