skip to Main Content

Antalya Barosu’nda ‘Ödül’ tartışması

Antalya Barosu Yönetim Kurulu, 24 Ocak’ta dağıtacağı ‘Uğur Mumcu Hukuk Ödülü’nü, kadın hakları konusunda verdiği mücadele dolayısıyla, Van Barosu avukatlarından Müjde Tozbey Erden’e vermeyi kararlaştırdı.

Ancak bazı avukatların Müjde Tozbey Erden’in aynı zamanda TKP İl Başkanı olması gerekçesiyle buna itiraz edince Baro Yönetim Kurulu, ödül kararını iptal etti. Bu kez de Baro Kadın Hakları Kurulu Başkanı Saadet Öztürk, görevinden istifa etti.

Antalya Barosu, her yıl ölüm yıldönümü olan 24 Ocak’ta dağıttığı ‘Uğur Mumcu Hukuk Ödülü’ için, Baro’nun çeşitli kurullarından öneri aldı. Baro Kadın Hakları Kurulu, kadına yönelik şiddet sonucu hayatını kaybeden Eylem Pesen’in davasındaki ve Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu’ndaki kadın haklarının savunulmasına yönelik diğer çalışmaları nedeniyle Van Barosu avukatlarından Müjde Tozbey Erden’e ödül verilmesini önerdi.

Baro Yönetim Kurulu, 9 Ocak’taki toplantısında, Müjde Tozbey Erden ile birlikte, bir süre Antalya’nın Serik İlçesi’nden Tunceli’nin Ovacık İlçesi’ne atandıktan sonra şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun’a, ‘Uğur Mumcu Özel Hukuk Ödülü’ verilmesini karara bağladı.

Kamuoyuna açıklanmayan kararın Baro’ya kayıtlı avukatlar arasında duyulması üzerine bazı avukatlar, Müjde Tozbey Erden’in Türkiye Komünist Partisi (TKP) Van İl Başkanı olduğu, bazı açlık grevi eylemlerine destek verdiği ve basında çıkan açıklamaları dolayısıyla itirazda bulundu.

İtiraz üzerine, 16 Ocak’ta toplanan Antalya Barosu Yönetim Kurulu, Müjde Tozbey Erden’e ödül verilmesi kararını tartıştı. Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı’nın da aralarında yer aldığı 11 kişilik yönetim kurulundan 6 üyenin oylarıyla Müjde Tozbey Erden’e verilen ödül kararı iptal edildi.

Karar üzerine, Müjde Tozbey Erden’i ödüle aday gösteren Baro Kadın Hakları Kurulu Başkanı Saadet Öztürk, Baro Yönetim Kurulu’na tepki göstererek, görevinden istifa etti.

ÖDÜL VERİLİP GERİ ALINMASI SÖZ KONUSU DEĞİL

Antalya Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı, DHA muhabirine, “Ödül verilip geri alınması gibi bir şey söz konusu değil. Çünkü henüz ödül töreni yapılmadı. İlk toplantıda Müjde Hanım’a ödül verilmesi kararlaştırıldı, itiraz üzerine bir sonraki toplantıda karar iptal edildi” dedi.

Baro Başkanı Bacanlı, ‘Uğur Mumcu Özel Hukuk Ödülü’ sürecinde birçok ismin önerildiğini ve Yönetim Kurulu’nda görüşüldüğünü belirterek, şöyle konuştu:

“9 Ocak 2013 tarihli Baro Yönetim Kurulu toplantısında, Serik’te görev yaptıktan sonra tayin edildiği Tunceli’de şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun adına eşine, ayrıca kadın hakları konusundaki mücadelesi dolayısıyla Van Barosu avukatlarından Müjde Tozbey Erden’e verilmesini kararlaştırdık. Kararı kamuoyuna henüz açıklamamıştık. Ancak, Müjde Tozbey Erden’e ödül verilmesine yönelik olarak bazı üyelerimizden, sanırım 4- 5 üyeden gelen itirazları 16 Ocak 2013 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında değerlendirdik ve ödülün sadece Şehit Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun adına eşine verilmesini kararlaştırdık. İtiraz eden arkadaşlarımız, Müjde Tozbey Erden’in, internet sitelerine ve gazetelere yansıyan basın açıklamalarını gerekçe gösterdi.”

TKP’Lİ OLDUĞU İÇİN İTİRAZ EDİLDİ

Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu Başkanı Saadet Öztürk ise ödülün bir hukuk ödülü olduğunu, Müjde Tozbey Erden’e verilmesi kararlaştırılan ödülün, siyasi kimliği nedeniyle geri alınmasını protesto ettiğini söyledi.

Öztürk, Kadın Hakları Kurulu olarak, kadın hakları konusundaki mücadelesi ve çalışmaları dolayısıyla Van’dan Müjde Tozbey Erden’i aday gösterdiklerini, Baro Yönetim Kurulu’nun da öneriyi kabul ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bazı arkadaşlar Müjde Tozbey Erden’in TKP’li olduğunu, açlık grevlerine destek verdiğini internetten bulup çıkarttı. 6 arkadaş itiraz etti. Baro yönetimi de vermeyi kararlaştırdığı ödülü geri aldı. Dün Kadın Hakları Kurulu olarak, ödülün geri alınmasını protesto ettik. Protesto amacıyla, Kurul Başkanlığı’ndan istifa ettim ama kurul üyesi arkadaşlarım kabul etmedi. Buna rağmen, tepki amacıyla Baro Yönetim Kurulu’na istifamı sundum. İstifa kararımdan vazgeçmeyeceğim. Bu bir hukuk ödülüdür. Biz meslektaşımızın siyasi yönünü ödüllendirmiyoruz. Baro bir meslek kuruluşudur. Baro Yönetimi’nin meslektaşımızın siyasi görüşüyle ilgilenmemesi yerine kadın hakları mücadelesini öne çıkartmalıydı. Ancak, böyle bir algı yaratıldı. Baro yönetimi bu algıya yenik düştü.”

Saadet Öztürk, ödülün iptal kararına başka barolar ve kadın derneklerinin tepki gösterdiğini, Baro yönetiminin şimdi de bu tepkiler nedeniyle baskı altında kaldığına değinerek, “6 fanatik arkadaş Müjde Tozbey Erden’e ödül verilmesine tepki gösterdi. O arkadaşlarla konuşulup, sakinleştirilebilirdi. Ancak Baro Yönetimi bu arkadaşların tepkisini göze alamadı. Ama şimdi de, başta kadın dernekleri olmak üzere diğer baroların tepkisini aldılar. Baro yönetimi bu tepkileri göğüslemek zorunda” diye konuştu.

‘ÖDÜL ALMADIĞIM İÇİN DEĞİL ÜLKEM ADINA ÜZÜLDÜM’

DHA muhabirinin telefonla ulaştığı Van Barosu avukatı Müjde Tozbey Erden ise iki yıla yakın süredir Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyesi olduğunu, Van ve çevre şehirlerde meydana gelen kadına yönelik şiddet vakalarına müdahil olduğunu ve şiddet gören kadınların yanında yer aldığını anımsattı.

Bu çalışmaları dolayısıyla, önceden tanışmadığı Antalya Barosu’ndan Saadet Öztürk’ün kendisini arayarak, ödüle teklif edeceğini bildirdiğini, bir süre sonra da bu ödüle layık görüldüğünün haber verildiğini anlattı. Uğur Mumcu adına verilecek ödülden dolayı onur duyduğunu vurgulayan Erden, şunları söyledi:

“TKP Van İl Başkanıyım, Kürdüm, aynı zamanda KCK davalarına girmekteyim ve ana dilde savunma ve eğitim hakkının doğru olduğunu düşünüyorum. Ödüle layık görüldüğüm Antalya Barosu’nun Facebook grubundan duyurulunca, sanal ortamda, PKK’lı ve terörist olduğum söylenmiş. Hatta Saadet Hanım’a da sözlü saldırılar olmuş. Bu konuda şikayetçi olacağız. Kötü olan 5-6 meslektaşımızın eylemleri değil, kötü olan Baro Başkanı’nın ve Yönetim Kurulu’nun 5 üyesinin bu bu görüşleri dile getirerek saldırıyı devam ettirmeleridir. Baro Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinin de aynı zihniyette olmalarıdır. Bu zihniyette oldukları için ödülü geri almaya karar vermişler.”

Kendisini ödüle öneren Saadet Öztürk ile tanışmadığını, ödülün geri alınması kararından sonraki dik duruşundan ötürü ödüle asıl Saadet Öztürk’ün layık olduğuna dikkati çeken Erden, “Benimle aynı siyasi görüşlerde olmamalarına rağmen bu mücadeleyi yürüten Saadet Hanım ile komisyonun diğer üyelerine ödül verilmelidir. Üzüldüm ama ödül almadığım için değil, ülkem adına üzüldüm. Bu ülke, bu halk, bu düşmanlığı kabul etmiyor. Komünistim, Kürdüm ve aynı zamanda kadınım. Bu vesileyle Kürt ve komünist olmayan cesur kadınlar tanıdığım için sevindim” dedi. CİHAN