skip to Main Content
0 533 683 97 89 mtozbey@gmail.com

“Amaç liselileri sindirmek”

Van’da YGS protestosu nedeniyle gözaltına alınıp “silahlı örgüt üyeliği” ile suçlanarak 4 gün boyunca gözaltında tutulan 4 liselinin avukatı Müjde Tozbey Erden, süreçte hukuki açıdan skandal uygulamalara imza atıldığını anlattı.

Van’da 11 Mayıs günü okulları basılarak gözaltına alınan 4 liseli, dün gece saat 02:00’de serbest bırakıldı. Süreç, çok sayıda hukuksuzluk uygulamayla birlikte yaşandı.

4 günlük gözaltı sürecinin hukuki yönünü sorduğumuz, liselilerin avukatı Müjde Tozbey Erden, 6008 sayılı Kanun’un 3. maddesi gereğince suça sürüklenen çocukların terör suçlaması ile alıkonamayacakları halde, kanunsuz bir şekilde 96 saat gözaltında tutulduklarını belirtti.

Erden, “Van Cumhuriyet Savcılığı tarafından yapılan sorgulama sırasında ise liselilerin katıldıkları YGS eylemini ayrıntısıyla sorgulamış, bu eylem ile PKK’nin gençlik örgütlenmesi arasında bağlantı kurmaya çalışmıştır. Oysaki liselilerin suç işlediği düşünülse dahi bu suç olsa olsa 2911 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefetten olabilirdi. Ancak savcı tarafından bu olasılık değerlendirilmeden, liseliler doğrudan ‘örgüt üyeliği’ suçlaması ve tutuklanma istemi ile mahkemeye çıkarılmışlardır. Mahkeme savcının ileri sürdüğü gerekçeleri tutuklama için yeterli bulmayıp liselilerin serbest bırakılmasına karar vermiştir” dedi.

Süreç hukuksuzluklarla dolu
Bundan sonra hukuki sürecin ilgili savcının dava açılmasını talep etmesi, talebinin kabulü halinde ise liselilerin tutuksuz olarak yargılanmaya devam edilmesi şeklinde yürüyeceğini belirten Erden, 4 liselinin gözaltında tutulması süreciyle ilgili olarak tartışılması gereken noktaları şöyle sıraladı:

– Liselilerin TEM şubesi tarafından okullarına sabahın erken saatlerinde onlarca silahlı polis tarafından baskın yapılarak, hakaretler ve küfürler yağdırılarak “YGS eylemine katılmaya devam ederseniz hepinizin sonu böyle olur” tehditleriyle gözaltına alınmaları

– Liselilerin doğrudan Van Çocuk Şube Müdürlüğü’ne götürülmek yerine Terörle Mücadele Merkezi’ne götürülmeleri

– Yasal olarak çocukların polis tarafından değil ilgili savcı tarafından sorgulanması gerekirken, doğrudan Terörle Mücadele Merkezi’ndeki sivil polisler tarafından sorgulanmaları

– 24 saat boyunca avukatlarıyla görüştürülmemeleri

– Savcılık tarafından sorgularında örgüt üyeliği ile suçlanmalarına karşın sadece YGS protestoları hakkında sorular sorulması

– 6008 sayılı kanun gereğince suça sürüklenen çocuklarla ilgili tanımın yok sayılarak 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’na göre işlem yapılması ve 48 saat yerine 4 gün boyunca gözaltında tutulmaları.

– Çantasında, dolabında Türkiye Komünist Partisi’ne ait yayınlar, cd ve bildiriler çıkan TKP sempatizanı bir liselinin de aynı davaya dahil ediliyor olması, bu liselinin telefon dinlemelerinde TKP’liler ile yaptığı görüşmelerin, eylem hazırlıklarının PKK’nin gençlik hareketindeki insanlarla yaptığı görüşmelermiş gibi sorulara maruz kalması

“Süreç siyasi saiklerle yürütüldü”
Avukat Erden, “Aynı liseliye Van’da Milletvekili Vetolarına dair yapılan eylemlerde gerçekleştirilen Akbank ve Yapı Kredi Bankalarına molotoflu saldırı ile ilgili sorular sorulması gibi sebepler sürecin hukuki bir yargılamadan çok siyasi saiklerle yürütüldüğünün göstergesidir. Yani soruşturmanın gerçek amacının YGS protestolarına katılan liselileri sindirmek, cemaatin yoğun olarak örgütlendiği bir okulda solcu liselilerin önünü kesmek ve liselilerin ülke çapındaki YGS protestolarını bir avuç örgüt üyesinin marifeti olarak sunmak olduğunu göstermektedir” değerlendirmesinde bulundu.

“AKP liselilerden intikam almaya çalışıyor”
Erden, “AKP hükümeti açıkça liselilerden intikam almaya çalışmaktadır. Başbakan, Taksim’e kendi liselilerini çıkarmak yerine şimdilik yargıdaki, polisteki “genç”lerini liselilerin üzerine göndermektedir. AKP hükümeti işçilerden, politikacılardan, gazetecilerden sonra şimdi de liselileri yargı ve polis ile korkutmaya çalışmaktadır. Bu konunun ulusal medyada yer almamış oluşu medya açısından utanç kaynağıdır, medya bu haksızlığa göz yummuştur. Neyse ki liselilerimiz tüm bu saldırıları göğüsleyecek olgunlukta ve kararlılıktadırlar, Başbakan Ali Demir’ini de alıp gidene kadar mücadeleye devam edeceklerini söylüyorlar” diye konuştu.

(soL – Haber Merkezi)