skip to Main Content
0 533 683 97 89 mtozbey@gmail.com

Melek Karaaslan

Ağrı'nın Hamur ilçesinde yaşayan 2 çocuk annesi Melek Karaaslan aile içi şiddete uğradı ve kapatıldığı tuvaletten 2013 yılında tesadüfen bulunarak çıkarıldıktan sonra tedavi gördüğü hastanede 24 yaşında yaşama veda etti.

Ağrı'nın Hamur ilçesine bağlı Çağlayan köyünde Hanım-Kasım Levent çiftinin 8 çocuğundan biri olarak dünyaya gelen Melek Karaaslan, çobanlık yapan Ferdi Karaaslan ile 16 yaşında evlendirildi. Hamur'un Kale Mahallesi'ne gelin giden Melek, burada eşinden sürekli şiddet görmeye başladı. Şiddet yüzünden kaçtığı sokakta dünyaya getirdiği ilk bebeğinin ölümü üzerine bunalıma giren Melek Karaaslan'ın bu evlilikten 5 yaşında Akın ile 2 yaşında Miraslan adında iki oğlu daha oldu.

Gördüğü şiddet nedeniyle babası Kasım Levent'in yaşadığı Çağlayan köyüne sığınan Melek, aile büyüklerinin 'namus meselesi' demesi üzerine tekrar Hamur'a eşinin evine götürüldü. İstanbul'da çalışan ağabeyi Reis Levent'in kız kardeşini görmek için Hamur'a gitmesiyle Melek'in tuvalete kapatıldığı anlaşıldı. Bunun üzerine baba Kasım Levent, damadı Ferdi Karaaslan ve ailesinden, kızına şiddet uygulandığı gerekçesiyle şikayetçi oldu. Ölüme terk edilen ve ruh sağlığını yitiren Melek Karaaslan, bakanlıkların devreye girmesi üzerine tedavi gördüğü Ağrı Devlet Hastanesi'nden ambulans uçakla Ankara'ya götürüldü. Dışkapı Yıldırım Beyazıt eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde geçen yıl 25 Temmuz'da yaşama veda eden Melek Karaaslan'ın cenazesi, ailesinin yaşadığı Çağlayan köyünde toprağa verilmişti.

* 2 yıl süren yargılamada Ağrı Ağır Ceza Mahkemesi’nce 2014 yılında kayınpederi Kutbettin Karaaslan’a 6 yıl 3 ay, kayınvalidesi Naciye Karaaslan’a 6 yıl 3 ay, eşi Ferdi Karaaslan’a 8 yıl 4 ay, babası Kasım Levent’e ise 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi.