skip to Main Content
0 533 683 97 89 mtozbey@gmail.com

İçişleri Bakanlığı suçlu bulundu

Van’da şiddete maruz kaldığı eşi tarafından tüm başvurulara rağmen korunmayan A.T.'nin öldürülmesinin 3. yılında açılan dava sonuçlandı.

.T’yi koruyamayan İçişleri Bakanlığı mahkeme tarafından suçlu bulundu ve yüklü miktarda tazminat ödemeye mahkum edildi. Avukat Müjde Tozbey, “Daha önceleri bu şekilde katledilen kadınların ailelerine ön açıcı emsal bir karar olmuş olacak” dedi.

Davayı değerlendiren Müjde Tozbey, kanunda çok açık olarak, “Şiddet gören her kadın devletten koruma talep edebilir” diye ibare olduğunu hatırlattı. Ancak devletin kadını koruyamadığını belirten Tozbey, “Kadınlar, devlet tarafından kaderine terk ediliyor ve adeta katillerinin kucaklarına bırakılıyor” dedi.

‘GÖZ YUMULDU’

DİHA'dan Hülya Emeç'in haberine göre A.T’nin de şiddet gördüğünü ve bunu açık bir şekilde dile getirip koruma istediğine dikkat çeken Tozbey, “Buna rağmen koruma verilmeyip eşi ile barıştırıldı” dedi. A.T’nin katledilmesi üzerine İçişleri Bakanlığına A.T’yi koruyamadığı için tazminat davası açtığını belirten Tozbey, “Kadını koruyamayan devlet aynı zamanda şiddet uygulayan erkeği de cezaevine koymuyor. Devletin gözü önünde cereyan eden bu olaya devlet müdahil olmamış. Bu nedenle de öldürülmesine açık açık göz yumulmuştur” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’DE BİR İLK’

Kadının çocukları, anne ve babası ile kardeşleri adına İçişleri Bakanlığına tazminat davası açtıklarını aktaran Tozbey, “Tazminat davasını Türkiye’de ilk kez kazandık. Mahkeme, öldürülen A.T’yi koruyamayan İçişleri Bakanlığını suçlu bularak yüklü bir miktarda, tazminat ödemesine karar verdi” dedi. Öldürüldükten sonra tazminat kazanmanın buruk bir kazanım olduğunu dile getiren Tozbey, “Ancak Mahkeme ilk defa İçişleri Bakanlığını kadını koruyamadığı için tazminat cezasına mahkum etti. Diliyoruz ki bundan sonra devlet sorumluluğunu yerine getirir” dedi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Van’da evli kaldığı 16 yıl boyunca eşi tarafından sürekli cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalan A.T, önce ailesine sığındı. Ancak ailesi, ‘namus’ diyerek A.T’yi eşinin yanına gönderdi. Şiddet her gün, dozu artarak devam etti. Eşinin silahlı saldırısı sonucu sağ kulağı koptu. Defalarca polisi ve savcılığı aramasına rağmen devlet bir adım atmadı. En sonunda 2011 yılında 4 çocuğunun gözleri önünde vurularak katledildi.  soL HABER