skip to Main Content
0 533 683 97 89 mtozbey@gmail.com

550 kadın…

İçlerinden biri olmaktan gurur duyduğum Komünist Parti’nin 550 kadın milletvekili adayı seçimlerde ne yapar sorusu biraz eksikli değil mi? Öncesinde ne yapıyorlarsa, seçimlerde ve sonrasında da onu yaparlar yani bu düzenin saçmalığıyla mücadele ederler.

Hani 8 Mart Kadınlar günü vesilesiyle bir parfüm markası tarafından sokakta naif biçimde karanfil verilen ve yapılan kibarlık nedeniyle mutlu olunması beklenen kadın gibi hissetmek istemem. Bir kere o dünya emekçi kadınlar günü ve emekçi kadınların grevine saldıran polis tarafından katledilen onlarca kadının anısına bugün sokaklardayız diye haykırmak isterim suratınıza. İşte bu 550  Kadın meselesi de öyle. Bir kere 550 komünist kadın diyeceksiniz. 550 Kırmızılı Kadın deseniz de olur.

Toplumsal mücadelenin öne çıkan başlıklarını sivriltmek değil midir komünistlerin görevi?  İdeolojik mücadeleyi derinleştirmek, egemenlerin toplumu gerileten hamlelerini etkisizleştirmek değil mi amacımız. Ne bu müdahalemizin ideolojik anlamının kötürümleştirilip, kadük bırakılmasına izin veririz ne de goygoyla karikatürleştirilmesine.

Bu 550 kadın zaten “eyleyen” kadınlardır. Seçim dönemlerinde yetişen ve her derde deva olan faydalı bir ot değildir. Seçim dönemlerinde oy getirsin diye “devşirilen” yabancı futbolcu hiç değildir. Her kesime hitap eden, her kesimden oy toplayabilecek kerameti kendinden menkul kişiler de değillerdir. Bildiğiniz aydınlık yüzlü, ilerici kadınlardır. Ülkenin aydınlık, ileriye bakan yüzünü temsil etmektedirler.

Biz eşitliği biçimsel olarak örneğin aday gösterilen kadın ve erkek sayısının eşitliği olarak algılamayız. Eşitlik aynı işi yapan iki işçinin aynı maaşı alması da değildir, farklı hazırlanma olanaklarına sahip iki öğrencinin aynı sınava girmesi de. Eşitlik toplumsal sorunlarımızın giderilmesinin, toplumsal bir mesele olarak ele alınıp bütünün tamamı tarafından sahiplenilmesidir. Eşitlik ihtiyaçlarımızın, zorluklarımızın farklılıkları gözetilmeksizin eşit olarak giderilmesi mücadelesidir. Eşitlik kadınlara yaratılan milletvekili olma fırsatında değil; kadın sorununun çözümünde kadın, erkek, lgbt bireyi ortak davranabilme becerisi ve sorumluluğunda aranmalıdır. Biz aday gösterilen 550 komünist kadın diğer yoldaşlarımızla gayet eşit ve sorumluyuz.

Her neyse bu seçimlere 550 komünist kadın milletvekili adayı ile girme meselesi kendiliğinden bir tartışma yaratarak diğer seçim çalışmalarını örtecek gibi. Seçim sloganlarımızdan biri de “#badembıyıklarısıfırla” olsun da AKP iktidarını sıfırlama çalışmalarına “kadınca” bir bakış açısı da kazandırılsın. Yalnız Egemen Bağış yine aradan sıyrılabilir dikkat lütfen.